Jdi na obsah Jdi na menu
 


Móda pro baculky

Obrazek

Trendově, stylově a chic mohou vypadat nejen vyzáblé modelky. I ženy kyprých tvarů mají všechny předpoklady být přitažlivé a sexy. Většinou prý o tom ovšem nevědí. Český trh s konfekcí jim nabízí převážně nudné, plandavé oblečení. Rafinovaný střih přitom s oblými křivkami dokáže divy.

Šaty jako padáky
"Snažíme se ženu maximálně vytvarovat. Aby nechodila ve volných šatech, které vypadají jako zástěry nebo padáky. Většina korpulentních českých dam však není zvyklá se takto oblékat. Je navíc málo obchodů, které by nabízely vypasované modely pro silnější postavy," řekla návrhářka Dana Turečková, jež se na módu pro plnoštíhlé specializuje.

Móda pro baculky nemá žádné vlastní trendy ani styl. "Řídíme se trendy, které jsou pro všechny velikosti. Nemůžeme je však vzít tak, jak jsou a aplikovat je na silnější postavy. Snažíme se z nich vytáhnout prvky, které oblečení pro plnoštíhlé dávají zeštíhlující vzhled," vysvětluje Turečková.

Pozor na barvy
I když sebevědomá dáma si může v jakékoli velikosti dovolit cokoli, tvůrci modelů pro silnější postavy musí brát v potaz spoustu detailů. "U silnějších dam se třeba přihlíží k barvě pleti. Mnohdy ji mají do růžova a pak se musí opatrně zacházet s barvami, jež splývají s tónem kůže. Člověk by totiž mohl vypadat jako koule. Vhodnější jsou třeba studenější tóny než teplé odstíny. Musíme si také všímat toho, aby model markantně nezvětšoval prsa nebo boky," uvedla odbornice.

V českých poměrech se navíc prý musí vycházet z toho, že většina žen není příliš odvážná. "České ženy jsou hodně konzervativní. Nemají sebevědomí. Trendové oblečení se jim líbí, ale bojí se ho. Bojí se také výrazných barev i odvážných střihů. Nanejvýš si dovolí nápadnější tričko nebo doplněk," popisuje návrhářka praktiky českých baculek.

Nová kolekce
Většina oblečení pro silnější má prý za cíl skrýt oblé tvary. "Ženy jsou mnohdy překvapené, do jakého modelu se vejdou. Najednou zjistí, že mají pas," popisuje Turečková zkušenosti se zákaznicemi. Příliš odvázat se ale tvůrci prý nemohou. "Je třeba volit kompromis, aby oblečení bylo dobře prodejné a zároveň nebylo nudné," říká.

Pro novou kolekci oblečení pro plnoštíhlé je příznačné retro v materiálech i stylu. Jsou v ní tvídové vypasované pláště, společenské šaty z jemně průsvitného materiálu, oblíbené kalhoty se zeštíhlujícím střihovým členěním či pletené topy v široké paletě barev. "Orientujeme se na klasické materiály, které se vracejí z 50. let. Modely jsou laděny spíše do sportovního nebo ležérního stylu, ovšem tak, aby neztratily eleganci," popisuje detaily autorka.

Módu pro plnoštíhlé prý návrhářka začala dělat kvůli nedostatku podobné nabídky na trhu. "Móda, která by byla pro silnější mladší generaci, tady vůbec nebyla. Začali jsme proto produkovat i konfekční oblečení v menších sériích. Chceme módu přiblížit lidem. Originál totiž stojí spoustu peněz."