Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblékej se jako celebrita:

 

Pro celebrity je jejich tělo, spolu s hereckým, pěveckým nebo obdobným umem, pracovním nástrojem, takže i tomu, do čeho jej zahalí, věnují patřičnou pozornost. A tak utrácejí astronomické částky za značkové oblečení a také za rady v módě znalejších stylistů. Vy ale nemusíte skvěle obléknout se dá i bez zadlužení se na příštích pár měsíců dopředu a triky profesionálních "nákupčích" a "oblékačů hvězd" si můžete snadno osvojit!

Pestrý mix
Všechny můžeme v duchu děkovat Sarah Jessice Parker nebo přesněji řečeno stylistce, která oblékala její postavu Carrie v seriálu Sex ve městě. Vmísila totiž do módy nový element kombinování luxusních kousků s oblečky z cenově dostupných obchodů (nebo klidně i sekáčů). Úchvatné lodičky od Manola Blahnika za pěknou řádku tisícovek a k nim šaty z H&M za jednu jedinou bankovku? Proč ne?

Investovat se vyplatí především do bot a kabelek; správné doplňky totiž dokáží celý outfit pozdvihnout až do módního nebe, zatímco opačný mix (značkové oblečení a kabelka z koženky za dvě stovky) celý model naopak pohřbí. Navíc je užijete mnohem více budete-li opakovaně nosit jedny sandálky rozhodně nepřijde okolí divné, ale objevíte-li se na každé akci ve stejných šatech, podvacáté už nikoho neoslníte. I když na ně padne celá výplata.

Oblečení "s duší"
Řadíte-li se tak trochu mezi "umělecké" typy, nebo jste jen obdivovatelkou Kate Moss a Sienny Miller, zařaďte do programu svým velkých nákupních dní i obchůzku second-handů a bleších trhů. Nebo namísto takovéhoto "výletu" uspořádejte výpravu do šatníku s vyřazenými věcmi své maminky nebo babičky. To je právě to, co dělá tyto dvě zmiňované celebrity módními ikonami a proč se jim nikdy nevyrovná třeba Paris Hilton, která se zásadně navléká do nových návrhářských kousků. Starší oblečení má své kouzlo, originalitu. Krom toho budete mít i jistotu, že si v něčem podobné zrovna nevyrazí i deset dalších žen na ulici.

Pokud ale nemáte k obchodům se zbožím z druhé ruky důvěru, oprašte své vlastní starší kousky. Třeba džíny, které jste vyřadila, že se začaly trhat nohavice? Nedokonalost je přece to, co hledáte! Jen pozor u tohoto stylu se raději vyvarujte extrémům a držte se pravidla, že jeden či dva onošené kousky najednou stačí. Potrhaná košile, záplatované kalhoty, rozpadávající se kabelka a lodičky se žralokem a viklajícím se podpatkem nebudou působit zrovna "cool".

Buďte svá
Ano, tuto oblíbenou radu si prostě nemůžeme odpustit. Obzvlášť nyní, kdy do obchodů přichází nová kolekce a všechny módní magazíny se snaží čtenářkám vnutit aktuální trendy. Samozřejmě není na škodu vědět, co se nosí. Naopak současné hity si dobře prohlédněte. A vyberte ty, které vám obzvlášť padnou do oka ty šikovně zakomponujte do svého stylu. Ostatním věnujte pouze jeden pohled; rozhodně ne cestu k pokladně.

Lichoťte si
Vaše postava je váš pracovní materiál přece jen bude vaše oblečení nosit a záleží, jak jej dokáže prodat. Namísto trápení se nad pár přebytečnými centimetry v pase se svou figurou zakopejte válečnou sekeru a snažte se ji obléknout tak, aby jí to co nejvíc slušelo.

Příklad si vezměte z herečky Scarlett Johansson v Hollywoodu přesyceném podvyživenými dietářkami se její křivky rozhodně neztratí. A ona k nim ještě upoutává pozornost nošením perfektně padnoucích, vypasovaných šatů. Výsledek? I přes svůj nízký věk je hvězdička považována za jednu z nejlépe oblékaných žen na světě!

Vlastníte-li zase chlapeckou postavu, inspiraci hledejte například na přehlídkách Yves Saint Laurent. Perfektně vám padne oblečení, které jakoby se inspirovalo pánskou kolekcí, ale i nyní tolik aktuální "nadměrné" velikosti (prostě obří topy, trička a svetry).

Jak na nás působí barvy?:

Barvy hrají v lidském životě důležitou roli. Ovlivňují naši náladu, zdraví i komunikaci. A každý s nimi pracuje více či méně vědomě. Naše pocity se odráží v tom, jakými barvami se obklopujeme doma i v zaměstnání, kam rádi chodíme na procházku (do lesa či k vodě?), co preferujeme na talíři nebo jak se oblékáme. 

Není barva jako barva
Jednotlivé barvy vyzařují specifickou energii a sílu, mají vlastní charakter. Navíc jsou spojovány s konkrétními lidskými emocemi. Barevný odstín, který si ale oblíbíte vy, může působit úplně jinak na vaši kolegyni. Všichni máme své "favoritky". "Takovými barvami se pak celý život obklopujeme a jejich účinek je nám příjemný", vysvětluje lektorka a spoluzakladatelka pražské Barevné školy Petra Hlavatá.

Podle toho, jaké barvy volíte, také zkušený odborník pozná, jak jste na tom po zdravotní i psychické stránce (například při barevné terapii Aura-Soma). A dokáže navrhnout i účinnou léčbu případných potíží. Takové metody jsou léty prověřené. Využívání účinků barev je totiž staré jako lidstvo samo. V knihách čínských císařů o tom existují celé pasáže a také už ve starém Egyptě byly známé barevné chrámy.

Nejčastější interpretace barev

  • Bílá je znamením čistoty, pořádku, nevinnosti.
  • Modrá znamená tvořivost, komunikaci, upřímnost.
  • Červená představuje materiální svět, odvahu, postavení v životě, vášeň, agresivitu, nebezpečí, tělesnou sílu a vitalitu.
  • Zelená zahrnuje emoce včetně lásky a sympatií, vztahy, harmonii, svobodu.
  • Hnědý odstín podporuje stabilitu a soustředěnost, tradici, pořádek, nápaditost a péči.
  • Žlutá barva znázorňuje bohatství, optimismus, uvolnění, hojnost, spiritualitu, potěšení a volný čas.
  •  Černá má v sobě hlubokou sílu, znalost sebe sama, bystrost a úsudek, ale i vzdor, vnitřní konflikt, samotu.
  • Oranžovou barvou vyjadřujeme svou sexuální energii, smyslovost, štěstí, teplo, optimismus, bohatství, přátelství.
  • Fialové patří porozumění, duchovní rozvoj, víra, tajemno, osobitost, idealismus.

Znovu v rovnováze
Jak ale dostat barvy do rovnováhy? Jak k těm "obvyklým" zařadit třeba i tu, která příliš "neladí"? Nejprve si o jejich účincích zjistěte co nejvíce. Petra Hlavatá také radí: "Dobrým a jednoduchým vodítkem mohou být známé věty: Zezelenal závistí. Zežloutl strachem. Zrudl zlostí." Může vám ale pomoci i meditace. Posaďte se, zavřete oči, uklidněte mysl a zkuste si vizualizovat jednu barvu po druhé. Vnímejte, jak na vás působí. Vaše pocity se totiž mohou více či méně odlišovat od univerzálního vzorce vlastností. "Problematickou barvu se snažte zařadit pomalu a s citem do života. Jak? Nejlépe nějakou příjemnou formou. Pokud nemáte ráda oranžovou, co takhle zkusit pochutnat si na šťávě z čerstvých pomerančů? Nebo dejte do vázy kytici rudých pivoněk, šaty zpestřete jednoduchým barevným doplňkem, jako je pásek, spona, šátek," uzavírá lektorka. Nechte barvy vstoupit do vašeho života, obohatí jej. Barevný svět je pestřejší než černobílý. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář